| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.4 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Height | 7 mm |
| Depth | 5.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 14 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Connector, PCB, Receptacle, Signal, Socket |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Insulation Diameter | 2.9 mm |
| Mating Tab Width | 1.8034 mm |
| Tab Thickness | 640 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 20 AWG to 14 AWG |
Stock: 4036
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08822
Ext.Price$0.08822
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08822 | $0.08822 |
| 10 | $0.08298 | $0.82980 |
| 50 | $0.07805 | $3.90250 |
| 100 | $0.07388 | $7.38800 |
| 500 | $0.06994 | $34.97000 |
| 1000 | $0.06792 | $67.92000 |
| 3000 | $0.06595 | $197.85000 |
